Sözlük


TümüA B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

P

Paketlenmiş kırmızı kan hücreleri (KKH) :Transfüzyonları daha çabuk ve daha kolay hale getirmek için kırmızı kan hücrelerinden plazmanın (kanın sıvı kısmı) ayrıldığı konsantre miktardaki kandır.
Pansitopeni:Kandaki kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin ve plateletlerin sayısının azalmasıdır
Paroksismal noktürnal hemoglobinüri (PNH) :Kırmızı kan hücresinin kronik yıkımıyla karakterize ve çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarıyla sonuçlanan bir hastalıktır. Belirti ve semptomları arasında karın ağrısı, yutkunmada zorluk, anemi, nefes darlığı, yorgunluk ve hayatı tehdit eden kan pıhtısı, böbrek yetmezliği ve hayati organ hasarı gibi komplikasyonlar bulunur.
Paroksizm :Bir hastalığın semptomları ya da periyodik ataklarındaki artıştır. PNH hastaları idrarları koyulaştığında veya nefes almak sıkıntısı çektiklerinde hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin yıkımı) oranında artış olduğunda farkedebilirler. Bu belirtiler alevlenmelerde veya paroksizmli dönemler sırasında daha ağır olur.
PIG-A :Önemli proteinleri hücrelerin yüzeyine ekleyen GPI zincirinin ayrıntılı kopyasını oluşturan gendir. PNH bu gendeki bir bozukluktan kaynaklanmaktadır.
Pıhtılaşma :Kan pıhtısı oluşumunda olduğu gibi, bir sıvının katı hale dönüşmesi.
PNH klonu :PNH'ye neden olan genetik bozukluktan etkilenen vücuttaki hücreler grubudur. Kan hücrelerinizin PNH'den etkilenme oranı genellikle kişinin klon büyüklüğü ile açıklanır.
Protein :Yaşayan tüm hücrelerin önemli bir bileşenidir. Enzimler ve antikorlar gibi çok çeşitli protein türleri bulunmaktadır ve bunların hepsi normal işleyiş için gereklidir.
E-Posta :
Şifre :
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum