Sözlük


TümüA B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

K

Kan pıhtısı :Trombositler ve kan içindeki pıhtılaşma sisteminin önemli bir bileşeni olan fibrinojen proteini birleştiklerinde kan pıhtısı oluştururlar (aynı zamanda "trombus" olarak adlandırılır). Bu pıhtılar, boyutlarına ve yerlerine göre, toplardamar ve atardamarlar ı tıkayabilirler, (tromboza bakınız) ve PNH hastalarında ciddi problemlere neden olabilir.
Kan pulcukları (Trombositler) :Kanınızda pıhtılaşma sürecinin önemli birer bileşeni olan hücrelerdir. Bazı proteinlerle uyum içinde çalışan kan pulcukları kendinizi kestiğinizde kanamanızı durdurmaya ve kan damarları içindeki kan akışını önlemeye yardımcı olurlar. PNH gibi hastalıklarda, kan pulcukları birbirlerine yapışırlar ve damar içinde zararlı olabilecek kan pıhtılarına dönüşürler.
Kemik iliği :Büyük kemikler içindeki yumuşak dokudur. Kemik iliği, hematopoez olarak bilinen bir süreç yoluyla kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve plateletleri oluşturan kök hücreleri içerir.
Kemik iliği aspirasyonu :Kemik iliğinizden az miktarda sıvının kalçadan yerleştirilen bir iğne yardımıyla alındığı bir tıbbi testtir. Bu test genellikle kemik iliği biyopsisinden önce gerçekleştirilir.
Kemik iliği biyopsisi :Genellikle kalçadan olmak üzere, küçük bir katı kemik parçasının alındığı bir tıbbi işlemdir. PNH tanısı koyma aşamasında yardımcı olabilir.
Kemik iliği transplantasyonu (KİT) :Kusurlu kemik iliğinin vücudun kendi (otojenik) kemik iliğiyle ya da bir başkasının (allojenik) kemik iliği ile değiştirilmesi işlemidir. Bu işlem tüm PNH hücrelerini kemik iliğinden temizleyebilir ancak ciddi riskleri ve yan etkileri bulunmaktadır.
Kırmızı kan hücreleri (KKH) :Kırmızı kan hücreleri sürekli vücutta dolaşarak oksijen taşırlar ve atıkları (karbondioksit) vücuttan atarlar. PNH kırmızı kan hücreleri, kompleman olarak bilinen vücudun savunma sisteminin bir bölümü tarafından sürekli olarak saldırıya uğrarlar ve tahrip edilirler.
Kök hücreler:Kemik iliğinizde üretilen ve kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve kan pulcuklarına dönüşebilen hücrelerdir. PNH kök hücrelerde ortaya çıkan bir hastalıktır.
Kompleman :Vücut savunma sisteminizin yabancı organizmaları (bakteriler gibi) ve bir bütün olarak hücreleri (tanıdık ya da yabancı) yok eden bir bölümüdür. PNH'de, kompleman spesifik koruyucu proteinlerden yoksun kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesinden sorumludur.
Kreatinin :Kreatinin kastaki kreatinin fosfatın yıkılma ürünüdür. Kreatinin idrarla vücut dışına atılır. Bu test kreatinini ölçerek böbreklerinizin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verir.
E-Posta :
Şifre :
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum