Sözlük


TümüA B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

B

Bağışıklık sistemi:Bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun kendi sağlıklı dokularını tanımazsa ve kendi hücreleriyle çatışırsa bu durum ortaya çıkar.
Bağışıklık sistemi yetersizliği:Bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışmadığı bir durum olup vücudu enfeksiyonlara daha açık hale getirir.
Beyaz kan hücreleri :Beyaz kan hücreleri vücuttaki yabancı hücreleri tahrip eden bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu hücrelerin farklı türleri vardır: nötrofiller, eozinofiller, bazofiller, lenfositler ve monositler.
Bilirubin :Bir kırmızı kan hücresi öldüğünde ortaya çıkan kırmızımsı-sarı bir atık üründür. Çok fazla miktardaki bilirubin PNH'de kırmızı kan hücrelerinin yıkımının (hemoliz) bir sonucu olabilir ve ciltte ve göz beyazlarında sarı renkteki renk değişimine neden olur.
Budd-Chiari sendromu :Karaciğerdeki ana kan damarı olan hepatik vende pıhtı bulunmasıdır. Burası pıhtı oluşumu açısından olağan bir yer değildir ve bu bir PNH belirtisi olabilir. Budd-Chiari sendromu bulunan herkes PNH açısından taranmalıdır.
E-Posta :
Şifre :
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum