Sözlük


TümüA B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

H

Ham testi :PNH için geliştirilen ilk testlerden biri olan Ham testi zayıf asitte kırmızı kan hücrelerinin artan frajililtesini inceler. Bu test artık temel PNH tanı testi olarak kullanılmamaktadır çünkü Akım sitometrisi artık en hatasız test olarak kabul görmektedir.
Haptoglobin :Vücuttan serbest hemoglobinin atılmasını sağlayan kandaki bir proteindir. PNH'de çoğunlukla, tahrip olmuş kırmızı kan hücrelerinden salınan tüm hemoglobini "temizleyecek" kadar haptoglobin yoktur. Bu durumun sonucunda koyu renkte idrar ve diğer PNH belirtileri ortaya çıkar.
Helsinki Bildirgesi:Dünya Tıp Topluluğu (WMA) tarafından geliştirilmiş olup insanlarda yapılan deneylerle ilgili tıp dünyasının belirlediği etik ilkeleri içerir.
Hematokrit :Kanın kırmızı kan hücreleriyle doldurulan hacmini ifade eder.
Hematopoez :Kemik iliğinde meydana gelen kan hücresi üretimidir. Hematopoez yeteri miktarda olmadığı sürece, PNH'de kırmızı kan hücresi yıkımından kaynaklanan anemi daha da derinleşebilir. Bu durum aynı zamanda kemik iliği ile ilgili aplastik anemi (AA) gibi diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Hemoglobin :Tüm vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki kahverengimsi-kırmızı maddedir.
Hemoglobinüri:İdrarda hemoglobin bulunmasıdır. Hemoglobinüri PNH tanısı konmuş hastaların yaklaşık %25'inde görülen "kola renkli" ya da koyu renkli idrar için kullanılan teknik bir terimdir. Kırmızı kan hücrelerinden salınan hemoglobin PNH'de olduğu gibi, koruyucu proteinden yoksun kırmızı kan hüclerinin tahribatı sonucu açığa çıkar. Eğer hemoglobin vücut sistemleri tarafından tam anlamıyla işlenmiş değil ise, bu vücut tarafından atık olarak görülür ve idrara karakteristik kola-kahve rengini verir.
E-Posta :
Şifre :
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum